Portfolio

The most anticipated announcement for kids and youth is here. We are announcing the results of ArtBeat – National ChildArt Competition and Exhibitions here, along with our respected jury who help us in selection and throughout the project.

We tried our best in dealing with child art; a very challenging task indeed when it comes to selection.

Theme : My Teacher My Hero

Final Jury | Know More About Artbeat

ARTBEAT 2016 - JURY OF SENIOR ARTISTS

R.M. Naeem

R.M. Naeem Is a renowned visual artist and Assistant professor of Visual arts at the National College of Arts, Lahore. In the past nineteen years, he has held fourteen solo shows both in Pakistan and abroad and curated various important shows.

Qudsia Rahim

Qudsia Rahim is the Co-founder and Executive Director of the Lahore Biennale Foundation. She is also an Associate Professor and Curator of the Zahoor Ul Ikhlaq Gallery at the National College of Arts.

Sadaf Naeem

Sadaf Naeem is a visual artist based in Lahore. 2001, Bachelor of Fine Arts from National College of Arts, Lahore, Pakistan. She has been teaching in various art institutes such as Pakistan Institute of Fashion & Design, Kinnaird College for women. Sadaf is also Board member and coordinator of studio RM residency, Lahore.

Abdullah Qureshi

Abdullah Qureshi is senior consultant arts at British Council Pakistan, painter and curator at gallery 39 K.

Rabeya Jalil

Rabeya Jalil is an art educator and visual artist who works as an Assistant Professor at the Beaconhouse National University (BNU) in Lahore. Masters in Art and Art Education (Ed.M.) from Columbia University, Teachers College, New York, on a Fulbright Scholarship in 2013. Her art education/ research practice involves working with school art teachers, children with special needs, and individuals from low-income families and culturally diverse populations

Regions & Prizes

5th-artbeat-regions

9 Regional Prizes for all 3 Categories

6 National Prizes for the Children with Special Needs & Marginalized

33 Cash Prizes in Total

*Cash prize money will be divided between child artist and school equally.

Winners of Artbeat 2016

National Winners

Winner shields for top national winner in each category

Category A

Natasha Hassan — KG — TNS Beaconhouse Gulberg Lahore

Category B

Uzair  Naeem — V-B — Beaconhouse School System primary Branch  Main Peshawar Road Rawalpindi

Category C

Bushra Mukhtar — X — Army Public School Azam Garrison Lahore


Category D Winners

Marginalized

  • Sheharyar —4 — Baacha Khan School Landi Kotal Khyber Agency
  • Sehar Nadeem — 3 — Rising Stars Girls Elemetary School Lahore
  • Zain Sulman —2 — Ghani Grammar School Shahdra Lahore

Special Needs

  • Fizza Hussain —XII — Hamza Foundation Acadmey For Deaf
  • Daniyal Khuram — II — Lahore Speech and Language School
  • Adnan Arif — Haroon Rashid Vocational & Rehabilitation Center

Islamabad Region

Please select a category for details

  • Category A: 4-9 years
  • Category B: 10-14 years
  • Category C: 15-18 Years

1st — Ezaan Murtaza — 1-S — Headstart School I-8 Campus Islamabad
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — M.Ibrahim Ali Rana — Adv.Mont — Roots School System 75 Harley Street Rawalpindi
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Anum Kiyani — III-B — Super Nova Junior Branch Nazimudin Road Islamabad
3rd Prize: 3,000 Rs

1st — Uzair  Naeem — V-B — Beaconhouse School System primary Branch  Main Peshawar Road Rawalpindi
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Rania Shahzad —  7 — OPF Girls College F-8/2  Islamabad
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Zainab Waqas — V — ASAS International School Islamabad
3rd Prize: 3,000 Rs

1st — Ayla Amer Qadir Bakhsh  — As Level — Roots IVY International School Westridge Campus  Rawalpindi
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Muawiz Khan — 9 — Roots IVY International School Chaklala Scheme 3  Rawalpindi
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Sadia Malik— 9 — Individual Artist Rawalpindi
3rd Prize: 3,000 Rs

Lahore Region

Please select a category for details

  • Category A: 4-9 years
  • Category B: 10-14 years
  • Category C: 15-18 Years

1st — Natasha Hassan — KG — TNS Beaconhouse Gulberg Lahore
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Shaheeer Sohail — K.G Blue — Beaconhouse School System K.G Branch Sargodha
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Muhammad Ahmed — II — FFC Grammar H/S School Sadiqabad
3rd Prize: 3,000 Rs

1st — Rameen Khurram —  O-1 — Learning Alliance  Faisalabad Campus
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Romaisa Shahid — 4-A — Lahore Grammar School 30 Main Gulber Lahore
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Rubab Fatima — V — Beaconhouse School System Girls Primary JTC Lahore
3rd Prize: 3,000 Rs

1st — Bushra Mukhtar —  X — Army Public School Azam Garrison Lahore
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Maryam Moinuddin — 11 — Lahore Grammar School 55 Main Gulberg Lahore
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Aimen Hamid —  10 — Lahore Grammar School Phase 5 DHA Lahore
3rd Prize: 3,000 Rs

Karachi Region

Please select a category for details

  • Category A: 4-9 years
  • Category B: 10-14 years
  • Category C: 15-18 Years

1st — Aliza Kashif — 4 — Academia Civitas
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Maheen Farooq — 2-W — The City School, Gulshan Junior B Karachi
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Inaaya Talha — 2-K — The City School, Gulshan Junior B Karachi
3rd Prize: 3,000 Rs

1st — Mohammad Yahya — 6 — Academia Civitas
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Rafay Yasir — 6 — Academia Civitas
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Ammun Shahzad — 5 — Foundation Public School Elementry Campus Defence Karachi
3rd Prize: 3,000 Rs

1st — Musfirah Abdul Wahid — IX — Happy Palace Grammar School Campus III Karachi
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Swarim Hasan — IX — Beaconhouse North Nazimabad Cambridge Branch Karachi
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Mohib Zafar Iqbal — IX — Beaconhouse Schol System, Jubilee Campus Karachi
3rd Prize: 3,000 Rs

Winners of Studio Workshops

Selected 30 artists who will attend a studio workshop in Islamabad with Nutka Studio. The schedule of the residency will be shared with the selected artists in couple of weeks.

Sr No Artist Name Class School
1 Zanab Tanveer 4 Angelique School Islamabad
2 Adina Usman 7 Army Public School Humayun Road Rawalpindi
3 Zainab Waqas V ASAS International School Islamabad
4 Aala Javed Turabi V ASAS International School Islamabad
5 Ali Hassan Rana V Beaconhouse Newlands Banigala Islamabad
6 Uzair  Naeem V-B Beaconhouse School System primary Branch  Main Peshawar Road Rawalpindi
7 Muaz Imran V-E Beaconhouse School System primary Branch  Main Peshawar Road Rawalpindi
8 Eesha Shakoor IV-C Beaconhouse School System primary Branch  Main Peshawar Road Rawalpindi
9 Fatima Rehan II-Yellow Beaconhouse School System Primary Branch Gulrez Rawalpindi
10 Maria Ali VII Beaconhouse School System Senior Girls Branch Satelite Town Rawalpindi
11 Sayyam Ikram 5 Bostaan Ilm School for underprivileged Children Rawalpindi
12 Jalil Khan I-B Bostaan Ilm School for underprivileged Children Rawalpindi
13 Ebaad ur Rehman III Chapters School Phase IV, Rawalpindi
14 Shazry Manan 2-Blue Fazaia Education System E-9, Islamabad
15 Ayaan Khan 2 Headstart School I-8 Campus Islamabad
16 Rania Shahzad 7 OPF Girls College F-8/2  Islamabad
17 Pareesay Faisal 6 Roots IVY International School Westridge Campus  Rawalpindi.
18 Shazelle Abdus Samad 6 Roots Junior School DHA-1 Islamabad
19 Abdullah Haider VI Roots School System 93 Harley Street Rawalpindi
20 Sarah Khan V SLS Montessori & High School  New Lalazar campus  Rawalpindi
21 Sufyan waqar SLS Montessori & High School Civil Lines Campus Rawalpindi
22 Fizza Haider III SLS Montessori & High School Peshawar Road Campus Rawalpindi
23 Azan Hassan Ali III-A Super Nova  Junior Branch Nazimudin Road  Islamabad
24 Abeeha Haider V-A Super Nova  Junior Branch Nazimudin Road  Islamabad
25 Ibraheem Ahmed 5 The City School Junior Branch Abbottabad
26 Ayesha Amjad 7th The Lyceum Girls branch Jhelum
27 Maria Tariq 6 The Science School H-9/1 Islamabad
28 Hafsa Masoor 5 The Science School T Chowk,DHA Phase-2, Islamabad
29 Laiba Tariq II-T Thy City School NPF Branch Islamabaad
30 Muhammad Azaan 4 Thy City School Senior branch MirPur, AJK

 

Selected 30 artists who will attend a studio workshop in Lahore with Studio R.M. Naeem. The schedule of the residency will be shared with the selected artists in couple of weeks.

Sr No Artist Name Class School
1 Haroon Ahmad 5-A Air Base Inter College Sargodha
2 Dania Fawad IV-A Beaconhouse Newlands Lahore
3 Urwa Arif III Silver Beaconhouse School Garden Town Campus Lahore
4 Mariam Arsha 5-Amber Beaconhouse School System Girls Branch Palm Tree Campus Gujranwala
5 Rubab Fatima V Beaconhouse School System Girls Primary JTC Lahore
6 Abdullah Ayaz 5-Red Beaconhouse School System, Boys Primary JTC Lahore
7 Maheen Ali II-Blue Beaocnhouse School System, Junior Primary, AITC Lahore
8 Abdul Alyan 4 Bloomfield hall School Gujrat
9 Salman Asif 7 Fatima Fertilizer School Sadiqabad
10 Rumaan Mujtaba 7 FFC Grammar H/S Sadiqabad
11 Minahil Ali 8-C Garrison Academy For Girls Lahore Cantt
12 Hamna Rasheed 5-P Garrison Academy Junior SSC Sarwar Road Lahore Cantt
13 Mateen Ahmed V-Lily Garrison Junior Academy Sarwar Road Lahore Cantt
14 Zain Sulman 2 Ghani Grammar School Shahdra Lahore
15 Humain Fatima 5 International School Of Chouifat Lahore
16 Laiba Fatima IX-D Kips School Gilrs Campus Joahr Town Lahore
17 Aima Sajid IV-Sun Kips School Main Campus Johar Town Lahore
18 Huba Khan 7 LACAS Girls Branch Johar Town Lahore
19 Khadija Hamid 7 Lahore Grammar School 137-E Model Town Lahore
20 Romaisa Shahid 4-A Lahore Grammar School 30 Main Gulber Lahore
21 Maryam Habib 5-E Lahore Grammar School 30 Main Gulberg Lahore
22 Maimoona Waseem 4-C Lahore Grammar School Junior Girls Branch JTC Lahore
23 Ushna Saqib 6-B Lahore Grammar School Middle Section Girls JTC Lahore
24 Khadijah Asad 6 Lahore Grammar School Phase v DHA Campus Lahore
25 Uraiba Farooq 7 Lahore School Of Learning Lahore
26 Rameen Khurram O-1 Learning Alliance  Faisalabad Campus
27 Amna Azeem 4 National Model School Girls Branch Sheikhupura
28 Kasahf Rizwan 4-A Resource Academia Lahore
29 Sehar Nadeem 3 Rising Stars Girls Elemetary School Lahore
30 Mashaal Khan 7-Grade TNS Beaconhouse DHA Lahore

Selected 30 artists who will attend a studio workshop in Karachi with AJG Studio. The schedule of the residency will be shared with the selected artists in couple of weeks.

Sr No Artist Name Class School
1 Mohammad Yahya 6 Academia Civitas
2 Rafay Yasir 6 Academia Civitas
3 Saad Sultan 5 Academia Civitas, Karachi
4 Asad III Army public School, Saddar, Karachi
5 Syeda Khujista Gul Ahsan II-A Army public School, Saddar, Karachi
6 Ameer Hanzala III-A B.V.S Parsi High School, Saddar, Karachi
7 Mirza Mustafa IV-B Beaconhouse School System Clifton Campus Karachi
8 Muhammad Zarar Khan V-F Beaconhouse School System Clifton Campus Karachi
9 Komal Rehman VIII-B Beaconhouse School System, Middle Branch North Nazimabad Karachi
10 Syeda Mariam VII-P Beaconhouse School System, Middle Branch North Nazimabad Karachi
11 Maryum Adil VIII-A Dawood Public School, Bahadrabad, Karachi
12 Aqsa Khalid Khan VII-A Dawood Public School, Bahadrabad, Karachi
13 Zuha Aqib VII-A Dawood Public School, Bahadrabad, Karachi
14 Mahalaka Munaf 8-A Dawood Public School, Bahadrabad, Karachi
15 Hafsa Ayub VIII-F Defence Authority Public School, O/A Level Branch Seaview, Karachi
16 Ali Adeel V-D Defence Authority Public School, O/A Level Branch Seaview, Karachi
17 Anoushey Khurram V-D Defence Authority Public School, O/A Level Branch Seaview, Karachi
18 Shehzil Shakil V-E Defence Authority Public School, O/A Level Branch Seaview, Karachi
19 Ammun Shahzad 5 Foundation Public School Elementry Campus Defence Karachi
20 Maria Jahanziab Khan VIII Happy Palace Grammar School, Campus III, Federal B Area, Karachi
21 Anas Faraz VI-A Jaffar Public School, Junior Section Karachi
22 Hadia Irfan V-B Jaffar Public School, Junior Section Karachi
23 Jawad Asim 2-F Karachi Public School, Star Gate, Karachi
24 Mohammad Jabeer Raza 4-E The City School, Darakhshan Junior A Campus, Karachi
25 Mohd Hassan Khan Niazi 4 The City School, Darakhshan Junior A Campus, Karachi
26 Shahzaib Hussain Mrza 8-T The City School, Gulshan Campus A Boys Karachi
27 Syeda Aeliya Zehra 2-S The City School, Gulshan Junior B Karachi
28 Sibra IV-C The City School, Gulshan-e-Maymar Campus, Karachi
29 Mahnoor Mahmood IX The City School, Senior Girls PECHS Karachi
30 Ammarah Sohail  IX-B Happy Home School, O Level, Shaheed-e-Millat Road Karachi

 

Compiled list of artbeat results


Download List here (8MB)

Exhibitions

Islamabad Exhibition:

Opening Date: 22th April 2016
Timing:   5:00 pm
Venue: Sir Syed Memorial Society 19 Ataturk Avenue, G-5/1 Islamabad
This exhibition will run from 22nd to 23rd of April. 9 Am to 5 Pm.
Note: Selected artworks form Islamabad region will be exhibited in Islamabad Exhibition.
Islamabad Region Cities: Islamabad, Rawalpindi, Abbottabad, Peshawar, Nowshera, Mirpur (AJK), Wah Cantt, Jehlum.

Lahore Exhibition

Opening Date: 5th May 2016
Timing: 5:00 Pm
Venue: Alhamra Art Gallery Mall Road Lahore
This exhibition will run from 5th May – 6th May . 9 Am to 5 Pm
Note: Selected artworks form Lahore region will be exhibited in Lahore Exhibition
Lahore Region Cities: Lahore, Sheikhpura, Okara, Gujranwala, Sialkot, Gujrat, Faisalabad, Sahiwal, Multan, Sadiqabad.

Karachi Exhibition

Opening Date 29th April 2016
Timming: 5:00 Pm
Venue: Art Scene Gallery, F 39/1 Clifton Block 4, Karachi
This exhibition will run from 29th – 30th April 2016. 9 Am to 5 Pm
Karachi Region Cities: Karachi, Sukkur

You may also like