The most anticipated announcement for kids and youth is here. We are announcing the results of ArtBeat – National ChildArt Competition and Exhibitions here, along with our respected jury who help us in selection and throughout the project.

We tried our best in dealing with child art; a very challenging task indeed when it comes to selection.

Theme : My Teacher My Hero

Final Jury

ARTBEAT 2016 – JURY OF SENIOR ARTISTS

R.M. Naeem

R.M. Naeem Is a renowned visual artist and Assistant professor of Visual arts at the National College of Arts, Lahore. In the past nineteen years, he has held fourteen solo shows both in Pakistan and abroad and curated various important shows.

Qudsia Rahim

Qudsia Rahim is the Co-founder and Executive Director of the Lahore Biennale Foundation. She is also an Associate Professor and Curator of the Zahoor Ul Ikhlaq Gallery at the National College of Arts.

Sadaf Naeem

Sadaf Naeem is a visual artist based in Lahore. 2001, Bachelor of Fine Arts from National College of Arts, Lahore, Pakistan. She has been teaching in various art institutes such as Pakistan Institute of Fashion & Design, Kinnaird College for women. Sadaf is also Board member and coordinator of studio RM residency, Lahore.

Abdullah Qureshi

Abdullah Qureshi is senior consultant arts at British Council Pakistan, painter and curator at gallery 39 K.

Rabeya Jalil

Rabeya Jalil is an art educator and visual artist who works as an Assistant Professor at the Beaconhouse National University (BNU) in Lahore. Masters in Art and Art Education (Ed.M.) from Columbia University, Teachers College, New York, on a Fulbright Scholarship in 2013. Her art education/ research practice involves working with school art teachers, children with special needs, and individuals from low-income families and culturally diverse populations

REGIONS & PRIZES

5th-artbeat-regions

9 Regional Prizes for all 3 Categories

6 National Prizes for the Children with Special Needs & Marginalized

33 Cash Prizes in Total

*Cash prize money will be divided between child artist and school equally.

WINNERS OF ARTBEAT 2016

Category A

Natasha Hassan — KG — TNS Beaconhouse Gulberg Lahore

Category B

Uzair  Naeem — V-B — Beaconhouse School System primary Branch  Main Peshawar Road Rawalpindi

Category C

Bushra Mukhtar — X — Army Public School Azam Garrison Lahore

Winner shields for top national winner in each category

Marginalized

  • Sheharyar —4 — Baacha Khan School Landi Kotal Khyber Agency
  • Sehar Nadeem — 3 — Rising Stars Girls Elemetary School Lahore
  • Zain Sulman —2 — Ghani Grammar School Shahdra Lahore

Special Needs

  • Fizza Hussain —XII — Hamza Foundation Acadmey For Deaf
  • Daniyal Khuram — II — Lahore Speech and Language School
  • Adnan Arif — Haroon Rashid Vocational & Rehabilitation Center

Category A: 4-9 years

1st — Ezaan Murtaza — 1-S — Headstart School I-8 Campus Islamabad
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — M.Ibrahim Ali Rana — Adv.Mont — Roots School System 75 Harley Street Rawalpindi
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Anum Kiyani — III-B — Super Nova Junior Branch Nazimudin Road Islamabad
3rd Prize: 3,000 Rs

Category B: 10-14 years

1st — Uzair  Naeem — V-B — Beaconhouse School System primary Branch  Main Peshawar Road Rawalpindi
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Rania Shahzad —  7 — OPF Girls College F-8/2  Islamabad
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Zainab Waqas — V — ASAS International School Islamabad
3rd Prize: 3,000 Rs

Category C: 15-18 Years

1st — Ayla Amer Qadir Bakhsh  — As Level — Roots IVY International School Westridge Campus  Rawalpindi
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Muawiz Khan — 9 — Roots IVY International School Chaklala Scheme 3  Rawalpindi
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Sadia Malik— 9 — Individual Artist Rawalpindi
3rd Prize: 3,000 Rs

Category A: 4-9 years

1st — Natasha Hassan — KG — TNS Beaconhouse Gulberg Lahore
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Shaheeer Sohail — K.G Blue — Beaconhouse School System K.G Branch Sargodha
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Muhammad Ahmed — II — FFC Grammar H/S School Sadiqabad
3rd Prize: 3,000 Rs

Category B: 10-14 years

1st — Rameen Khurram —  O-1 — Learning Alliance  Faisalabad Campus
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Romaisa Shahid — 4-A — Lahore Grammar School 30 Main Gulber Lahore
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Rubab Fatima — V — Beaconhouse School System Girls Primary JTC Lahore
3rd Prize: 3,000 Rs

Category C: 15-18 Years

1st — Bushra Mukhtar —  X — Army Public School Azam Garrison Lahore
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Maryam Moinuddin — 11 — Lahore Grammar School 55 Main Gulberg Lahore
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Aimen Hamid —  10 — Lahore Grammar School Phase 5 DHA Lahore
3rd Prize: 3,000 Rs

Category A: 4-9 years

1st — Aliza Kashif — 4 — Academia Civitas
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Maheen Farooq — 2-W — The City School, Gulshan Junior B Karachi
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Inaaya Talha — 2-K — The City School, Gulshan Junior B Karachi
3rd Prize: 3,000 Rs

Category B: 10-14 years

1st — Mohammad Yahya — 6 — Academia Civitas
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Rafay Yasir — 6 — Academia Civitas
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Ammun Shahzad — 5 — Foundation Public School Elementry Campus Defence Karachi
3rd Prize: 3,000 Rs

Category C: 15-18 Years

1st — Musfirah Abdul Wahid — IX — Happy Palace Grammar School Campus III Karachi
1st Prize: 7,000 Rs

2nd — Swarim Hasan — IX — Beaconhouse North Nazimabad Cambridge Branch Karachi
2nd Prize: 5,000 Rs

3rd — Mohib Zafar Iqbal — IX — Beaconhouse Schol System, Jubilee Campus Karachi
3rd Prize: 3,000 Rs

WINNERS OF STUDIO WORKSHOPS

Selected 30 artists who will attend a studio workshop in Islamabad with Nutka Studio. The schedule of the residency will be shared with the selected artists in couple of weeks.

Sr NoArtist NameClassSchool
1Zanab Tanveer4Angelique School Islamabad
2Adina Usman7Army Public School Humayun Road Rawalpindi
3Zainab WaqasVASAS International School Islamabad
4Aala Javed TurabiVASAS International School Islamabad
5Ali Hassan RanaVBeaconhouse Newlands Banigala Islamabad
6Uzair  NaeemV-BBeaconhouse School System primary Branch  Main Peshawar Road Rawalpindi
7Muaz ImranV-EBeaconhouse School System primary Branch  Main Peshawar Road Rawalpindi
8Eesha ShakoorIV-CBeaconhouse School System primary Branch  Main Peshawar Road Rawalpindi
9Fatima RehanII-YellowBeaconhouse School System Primary Branch Gulrez Rawalpindi
10Maria AliVIIBeaconhouse School System Senior Girls Branch Satelite Town Rawalpindi
11Sayyam Ikram5Bostaan Ilm School for underprivileged Children Rawalpindi
12Jalil KhanI-BBostaan Ilm School for underprivileged Children Rawalpindi
13Ebaad ur RehmanIIIChapters School Phase IV, Rawalpindi
14Shazry Manan2-BlueFazaia Education System E-9, Islamabad
15Ayaan Khan2Headstart School I-8 Campus Islamabad
16Rania Shahzad7OPF Girls College F-8/2  Islamabad
17Pareesay Faisal6Roots IVY International School Westridge Campus  Rawalpindi.
18Shazelle Abdus Samad6Roots Junior School DHA-1 Islamabad
19Abdullah HaiderVIRoots School System 93 Harley Street Rawalpindi
20Sarah KhanVSLS Montessori & High School  New Lalazar campus  Rawalpindi
21Sufyan waqarSLS Montessori & High School Civil Lines Campus Rawalpindi
22Fizza HaiderIIISLS Montessori & High School Peshawar Road Campus Rawalpindi
23Azan Hassan AliIII-ASuper Nova  Junior Branch Nazimudin Road  Islamabad
24Abeeha HaiderV-ASuper Nova  Junior Branch Nazimudin Road  Islamabad
25Ibraheem Ahmed5The City School Junior Branch Abbottabad
26Ayesha Amjad7thThe Lyceum Girls branch Jhelum
27Maria Tariq6The Science School H-9/1 Islamabad
28Hafsa Masoor5The Science School T Chowk,DHA Phase-2, Islamabad
29Laiba TariqII-TThy City School NPF Branch Islamabaad
30Muhammad Azaan4Thy City School Senior branch MirPur, AJK

Selected 30 artists who will attend a studio workshop in Lahore with Studio R.M. Naeem. The schedule of the residency will be shared with the selected artists in couple of weeks.

Sr NoArtist NameClassSchool
1Haroon Ahmad5-AAir Base Inter College Sargodha
2Dania FawadIV-ABeaconhouse Newlands Lahore
3Urwa ArifIII SilverBeaconhouse School Garden Town Campus Lahore
4Mariam Arsha5-AmberBeaconhouse School System Girls Branch Palm Tree Campus Gujranwala
5Rubab FatimaVBeaconhouse School System Girls Primary JTC Lahore
6Abdullah Ayaz5-RedBeaconhouse School System, Boys Primary JTC Lahore
7Maheen AliII-BlueBeaocnhouse School System, Junior Primary, AITC Lahore
8Abdul Alyan4Bloomfield hall School Gujrat
9Salman Asif7Fatima Fertilizer School Sadiqabad
10Rumaan Mujtaba7FFC Grammar H/S Sadiqabad
11Minahil Ali8-CGarrison Academy For Girls Lahore Cantt
12Hamna Rasheed5-PGarrison Academy Junior SSC Sarwar Road Lahore Cantt
13Mateen AhmedV-LilyGarrison Junior Academy Sarwar Road Lahore Cantt
14Zain Sulman2Ghani Grammar School Shahdra Lahore
15Humain Fatima5International School Of Chouifat Lahore
16Laiba FatimaIX-DKips School Gilrs Campus Joahr Town Lahore
17Aima SajidIV-SunKips School Main Campus Johar Town Lahore
18Huba Khan7LACAS Girls Branch Johar Town Lahore
19Khadija Hamid7Lahore Grammar School 137-E Model Town Lahore
20Romaisa Shahid4-ALahore Grammar School 30 Main Gulber Lahore
21Maryam Habib5-ELahore Grammar School 30 Main Gulberg Lahore
22Maimoona Waseem4-CLahore Grammar School Junior Girls Branch JTC Lahore
23Ushna Saqib6-BLahore Grammar School Middle Section Girls JTC Lahore
24Khadijah Asad6Lahore Grammar School Phase v DHA Campus Lahore
25Uraiba Farooq7Lahore School Of Learning Lahore
26Rameen KhurramO-1Learning Alliance  Faisalabad Campus
27Amna Azeem4National Model School Girls Branch Sheikhupura
28Kasahf Rizwan4-AResource Academia Lahore
29Sehar Nadeem3Rising Stars Girls Elemetary School Lahore
30Mashaal Khan7-GradeTNS Beaconhouse DHA Lahore

Selected 30 artists who will attend a studio workshop in Karachi with AJG Studio. The schedule of the residency will be shared with the selected artists in couple of weeks.

Sr NoArtist NameClassSchool
1Mohammad Yahya6Academia Civitas
2Rafay Yasir6Academia Civitas
3Saad Sultan5Academia Civitas, Karachi
4AsadIIIArmy public School, Saddar, Karachi
5Syeda Khujista Gul AhsanII-AArmy public School, Saddar, Karachi
6Ameer HanzalaIII-AB.V.S Parsi High School, Saddar, Karachi
7Mirza MustafaIV-BBeaconhouse School System Clifton Campus Karachi
8Muhammad Zarar KhanV-FBeaconhouse School System Clifton Campus Karachi
9Komal RehmanVIII-BBeaconhouse School System, Middle Branch North Nazimabad Karachi
10Syeda MariamVII-PBeaconhouse School System, Middle Branch North Nazimabad Karachi
11Maryum AdilVIII-ADawood Public School, Bahadrabad, Karachi
12Aqsa Khalid KhanVII-ADawood Public School, Bahadrabad, Karachi
13Zuha AqibVII-ADawood Public School, Bahadrabad, Karachi
14Mahalaka Munaf8-ADawood Public School, Bahadrabad, Karachi
15Hafsa AyubVIII-FDefence Authority Public School, O/A Level Branch Seaview, Karachi
16Ali AdeelV-DDefence Authority Public School, O/A Level Branch Seaview, Karachi
17Anoushey KhurramV-DDefence Authority Public School, O/A Level Branch Seaview, Karachi
18Shehzil ShakilV-EDefence Authority Public School, O/A Level Branch Seaview, Karachi
19Ammun Shahzad5Foundation Public School Elementry Campus Defence Karachi
20Maria Jahanziab KhanVIIIHappy Palace Grammar School, Campus III, Federal B Area, Karachi
21Anas FarazVI-AJaffar Public School, Junior Section Karachi
22Hadia IrfanV-BJaffar Public School, Junior Section Karachi
23Jawad Asim2-FKarachi Public School, Star Gate, Karachi
24Mohammad Jabeer Raza4-EThe City School, Darakhshan Junior A Campus, Karachi
25Mohd Hassan Khan Niazi4The City School, Darakhshan Junior A Campus, Karachi
26Shahzaib Hussain Mrza8-TThe City School, Gulshan Campus A Boys Karachi
27Syeda Aeliya Zehra2-SThe City School, Gulshan Junior B Karachi
28SibraIV-CThe City School, Gulshan-e-Maymar Campus, Karachi
29Mahnoor MahmoodIXThe City School, Senior Girls PECHS Karachi
30Ammarah Sohail IX-BHappy Home School, O Level, Shaheed-e-Millat Road Karachi

COMPILED LIST OF ARTBEAT RESULTS

Click to Download List